x
sadsad x
asdasd
Yatak Odası Takımı Seçimi İçin Bilmeniz Gereken 5 İpucu

Yatak Odası Takımı Seçimi İçin Bilmeniz Gereken 5 İpucu

01 Şubat 2022

Birden fazla ayrıntısı olan yatak odası takımı seçimi için nelere dikkat etmeniz gerektiğini düşündünüz mü? Özel ve kişisel hayatımıza ev sahipliği yapan yatak odalarımız özenli ve dikkatli bir dekorasyonu hak ediyor. 

Yatak odalarımız, evlerimizde günün büyük bir çoğunluğunu geçirdiğimiz oda olmayabilir. Öyle ki kimimiz yatak odalarını yalnız giyim ve uyku için kullanıyoruz. Ancak bunlar, yatak odalarını hak ettikleri değerden yoksun kılmak için yeterli birer sebep değil. 

Tek başınıza, ailenizle yahut bir başkasıyla yaşıyor olmanızın bir önemi yok. Yatak odası, her koşulda evde yalnız kalmak istediğinizde başvurduğunuz yerdir. Bu sebeple özelinize hizmet etmektedir. Bu şekilde yatak odanız ile aranızda konuşulmamış ve hiç bahsi geçmemiş bir anlaşma imzalanmış olur. Bu anlaşma dolayısıyla da aranızda manevi bir bağ oluşur. 

Maneviyatı böylesine yüksek olan bir odanın dizaynında nelere dikkat etmeniz gerektiğinden bahsedelim şimdi de. 

1. Sizi Güzellik Uykusuna Yatıracak Bir Karyola Seçin 

İnsan yaşamında büyük etkisi ve önemi olan uykunun yatak odasındaki yeri de büyüktür. Hatta yatak odası denildiğinde akla ilk gelen çoğunlukla yatak olur. Bu sebeple yatak odası takımı seçimi yaparken yatağa göstermeniz gereken ilginin yoğun olması gerekmektedir. Peki bununla neyi kast ediyoruz? 

Görüntüsüne aldanarak sizi uzun sürelerce rahatsız edecek bir yatak tercihi yapmaktan kaçının. Alacağınız yatağı mümkünse deneyin. Döşek ve yastıklar elbette sonrasında ayarlayabileceğiniz ürünlerdir. Ancak yatağınızın size hitap ettiğinden emin olun. Zira yatağınız, üzerine uzandığınızda sizi tatmin ve memnun etmelidir. Rahatsız hissettirmemelidir. Bu hususta gereken kriterleri belirlediğinizden ve yatağınızı bu kriterlere uygun olarak seçtiğinizden emin olun. Aksi halde yatak odanızdan alacağınız verimde düşüklük yaşanacağından emin olabilirsiniz. 

 

2. Gardırobunuzu Zevklerinize Uygun Olarak Ayarlayın 

Yatak odası takımlarında özellikle günümüzde birbirinden farklı çeşitlere rastlamak mümkündür. Bu sebeple yatak odası takımı seçimi yaparken birden fazla seçeneğiniz olacaktır. 

Aklınızda spesifik bir stil yoksa, yatak odası takımlarını araştırın. Takım olmalarından mütevellit, mobilyalar çoğunlukla bir arada satılmaktadır. Bu sebeple mobilyaların uyumu konusunda kendinizi zorlamanıza gerek olmayacaktır. Ancak mobilyaların türleri ve tarzları konusunda kendinize uygun bir model seçmeniz gerekecektir. 

Bu etapta sürgülü dolapları olan bir yatak odası takımı seçebilirsiniz. Şayet zevkinize ve tarzınıza uygun değilse, bunun yerine dolapları kapaklı olan takımları tercih edebilirsiniz. Kapaklı dolaplarda birden fazla kapak seçeneği olan dolaplar da bulabilirsiniz üstelik. Gardırobunuzdaki kıyafetleri düşünerek dolap seçimi yapmanız bu noktada önemlidir. Zira her dolabın boyutu ve iç mekan genişliği aynı değildir. Bunu kendinize göre ayarlamanız ve buna uygun olarak seçim yapmanız gerekecektir. 

 

3. Doğru Mobilya Tercihi Yapın 

Karyola ve gardırop gibi baş aktörlerin haricinde, yatak odasında önemli olan farklı ürünler de bulunmaktadır. Bu ürünlere örnek olarak şifonyer, komodin ve aynaları verebiliriz. Yatak odası takımı seçimi yaparken bu ürünleri de göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Zira yan roller olmadan başrollerin de pek bir anlamı olmaz, öyle değil mi? 

Makyaj masası kadınlar için yatak odasının olmazsa olmazlarındandır. Bu makyaj masasını oluştururken ihtiyacınız olan ürünler şifonyer, ayna ve koltuktur. Tercihinize bağlı olarak şifonyeri makyaj masasından bağımsız olarak da kullanabilirsiniz. Bu durumda şifonyerinizin boyutunda da değişikliğe gidebilirsiniz. Şifonyer kullanmak istemiyorsanız, yalnızca masa kullanmayı tercih ederek makyaj masanızı bu şekilde dizayn edebilirsiniz. 

Ayna konusunda birden fazla alternatifiniz bulunmaktadır. Örneğin makyaj masasında kullanacağınız aynayı yuvarlak yahut dikdörtgen şeklinde tercih edebilirsiniz. Hatta bazı takımlarda üreticiler bu aynalarda klasiklerin dışındaki modellere gidebilmektedirler. Siz de yatak odası takımı seçimi yaparken klasiklerin dışında yer alan modellere yönelebilirsiniz. Bunun yanında boy aynalarına da göz atabilirsiniz. 

Son olarak komodinleri de takımlarınızın içerisinde değerlendirmeyi unutmayın. Yatağınızın baş köşesinde yer alacak olan bu mobilyaların işlevini küçümsemek kimin haddine! 

 

4. Renklerin Gücüne Sadık Kalın 

Renk, renk, renk! Her tasarımın en temel öğesi olan renk, yatak odası takımı seçimi yaparken de sizinle. 

Zevkinize bağlı olarak yatak odanızda kullanmak istediğiniz renkleri ve tonları belirleyin. Bu işlemi çoğunlukla mobilyalar işin içine dahil olmadan yaparız. Dolayısıyla yatak odanızın duvarlarının rengini mobilyalarınıza uygun olacak şekilde ayarlamazsınız. Durum tam tersidir. Mobilyalarınızı yatak odanızın duvarlarının rengine uygun olarak ayarlarsınız. 

Bu sebeple seçeceğiniz yatak odası takımının renklerinde de seçici olmanız gerekmektedir. Fakat bu, mobilyalarınızın renginin, duvarların rengiyle birebir aynı olması gerektiği anlamına gelmiyor elbette. Aksine, zıt renkleri bir arada kullanmanız odanıza canlılık katabilir. Örneğin yatak odanızın duvarları gri renkteyse, gardırobu beyaz olan bir yatak odası takımı tercihinde bulunabilirsiniz! 

5. Estetik Zevkten Kaçınmayın 

Yatak odalarımızın hayatımızdaki yeri ortada. Bu bakımdan yatak odalarımıza göstermemiz gereken özen de aynı ölçüde büyük olmalıdır. 

Unutmayın ki yatak odanız, adımınızı attığınız anda sizi iyi hissettirecek bir atmosfere sahip olmalıdır. İyi, güvende ve değerli. Sizi değerli hissettirecek bir yatak odası için siz de gereken değeri yatak odanıza gösterin. Yatak odası takımı seçimi yaparken şık seçeneklere göz atmaktan ve onları tercih etmekten kaçınmayın. Siz de, yatak odanız da bunu hak ediyorsunuz! 

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.