x
sadsad x
asdasd
Renkli Salon Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Renkli Salon Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

01 Şubat 2022

Ev dizaynının en önemli kısmını oluşturan renkli salon dekorasyonu, salonların neşesini katlamayı hedefliyor. Salonlar değil midir cümbür cemaat sevinçlerimizi paylaştığımız ortam? Sevdiklerimizle bir arada vakit geçirdiğimiz, misafirlerimizi ağırladığımız o kutsal mekan. Evet, salonu evin kutsal mekanı olarak atfetmek bu bakımdan yanlış olmayacaktır. 

Bütün bu kutsallığından ötürü salonlar, canlı ve hoş bir görünümü hak ediyor. Canlılığın en büyük gücü olan renkler, bu hususta büyük bir sorumluluğa sahip. Renkler sayesinde salonunuzu canlandırabilir, ışıltılı bir görünüme kavuşturabilirsiniz. 

 

Renklerin Ahengi 

Yalnız salonlarda değil, genel olarak tasarımda renklerin yadsınamaz bir gücü vardır. Bu gücü kullanarak oldukça basit ürünlerle enfes bir dekorasyon oluşturabilirsiniz.  

Renkleri kullanım şeklinize bağlı olarak pahalı ürünler kullanmadan salonunuzda lüks bir görünüm oluşturabilirsiniz. Bu kullanım, odanın her bölümünde etkin bir şekilde rol almalıdır. Bundan yola çıkarak renklerin yalnızca duvar boyasında önemli olmadığını anlayabilirsiniz. 

Duvarlar haricinde renkler, mobilyalar ve dekoratif ürünler üzerinde de oldukça aktif bir etkiye sahiptir. Salon dekorasyon önerileri kapsamında verilen bütün tavsiyelerde bu hususa dikkat çekildiğini görebilirsiniz. 

Duvarların rengi ile bütünlük sağlamayan mobilyalar, odanın atmosferinde kalıcı bir hasara yol açacaktır. Aynı şekilde duvar ve mobilyaların renkleriyle uyum içinde olmayan dekoratif ürünler de bu hasarı pekiştirecektir. Bu tür estetik hasarların önüne geçebilmek adına, salonunuzun reklerini dikkat ve özenle ayarlamanız gerekmektedir. 

 

Salon Dekorasyonunda Marjinal Olun 

Zevkler ve renkler tartışılmaz, bu doğru. Dolayısıyla hangi rengin salonunuza daha çok yakışacağına karar vermek, yalnızca sizin üzerinize düşen bir görevdir. Dilerseniz salonunuzda pembe ağırlıklı renkler kullanabilirsiniz. Tercihiniz bu yöndeyse, yeşil ve tonlarını da dilediğinizce kullanabilirsiniz. Ancak tasarımda renk uyumunun büyük ölçüde önemli olduğunu unutmamak gerekiyor. 

Pembe ve yeşilin, renkli salon dekorasyonu kapsamında sıklıkla kombinlediğimiz tonlar olmadığını biliyoruz. Bunun yerine yeşil ve sarı tonlarının, pembe ile de beyaz tonlarının daha uyum içerisinde oldukları görülmektedir. 

Buna karşın bazı dekorasyonların çarpıcı özellikleri, zıt ve aykırı renklerden oluşmalarıdır. Bu gibi durumlarda yeşil ve pembe tonlarının ustalıkla birleştirildiğine şahit olabiliyoruz. Bundan yola çıkarak belli bir yorumda bulunabiliriz. Uyumlu renkler dekorasyonda kilit anahtar rolünü üstlenmektedir. Ancak buna rağmen, kimi zaman uyumsuz renklerin de sahnede parladığını görmek mümkündür. 

 

Dekorasyonda İrade Sizin, İdare Sizin! 

Renkte özgürlük, dekorasyona en çok tat veren özelliklerden biridir. Hiç kimse size salonunuzda kullanmak zorunda olduğunuz renklere dair bir kurallar dizisi sunamaz. Mobilya ve ürün seçiminde olduğu gibi, renk seçiminde de tamamen özgür olduğunuzu bilmeniz gerekir. Aksi bir durumda dekorasyondan zevk almak mümkün de değildir zaten. 

Bu bağlamda renkli salon dekorasyonu yalnız somut anlamıyla değil, soyut anlamıyla da oldukça renklidir. Salonunuzda renkler cümbüşünden bir fırtına oluşturduğunuzda aldığınız zevk, bu yorumun açıklayıcısı olacaktır. Kişinin kendi salonunu dekore etmesinden daha keyif verici tek bir şey vardır. O da kişinin kendi salonunu rengarenk bir biçimde dekore etmesidir! 

O Mu, Bu Mu? Cevap: Hepsi! 

Duvar renginde ve/veya kağıdında karar kılmak dekorasyonun en zorlu etabıdır. Bu noktada keyifli ve marjinal salon dekorasyon önerileri ile yola devam edebilirsiniz. Mesela tek bir renkte karar kılamıyor musunuz? Ya da çok beğendiğiniz ve salonunuza yakışacağına inandığınız birden fazla renk mi var? O halde birden fazla renk kullanmaya ne dersiniz? 

Tek bir duvarı birden fazla renge boyamak, salonunuzda boğucu bir havanın oluşmasına sebebiyet verecektir. Aynı şekilde bir duvarda birden fazla duvar kağıdı kullanmak da yine odanın atmosferini daraltacaktır. Ancak her duvarı farklı bir renge ithaf etmek son dönemlerde özellikle uygulanan bir dekorasyon tüyosudur. 

Bu yöntemle mobilya ve ürün seçiminde de daha fazla seçeneğiniz olacaktır. Zira tek bir renge uygun mobilya bulmak aslına bakarsanız oldukça sıkıntılı bir durumdur. Çoğu üründe renk çeşitliliği bulunmamaktadır. Bu sebeple kişiler, aslında beğendikleri ürünlerden renk uyumu ve uyumsuzluğu sebebiyle vazgeçmek zorunda kalmaktadırlar. Renkli salon dekorasyonu bu bağlamda ev sahiplerine bir kurtarıcı edasıyla yaklaşmaktadır. 

Renk opsiyonunuzun çok olması, mobilya ve ürün çeşitliliğinde de sizi bir adım ileri taşıyacaktır. Bu sebeple renkleri kullanmaktan çekinmeyin. Aksine, renkleri dekorasyonunuzda bir dost olarak görün. 

 

Salonunuzda Renklerin Devri 

Mobilyada renk tercihi de esasen kolayca üstesinden gelebildiğimiz bir durum değil. Bunun bir nedeni, daha önce de bahsini ettiğimiz renk uyumu sorunsalıdır. Salonun genel rengi, dolayısıyla da atmosferiyle uyumlu bir renk yakalamak kolay değildir. Aksine, bir bakıma kişileri dekorasyonda en çok zorlayan etaptır. 

Ancak durumun zorluğunun bir başka sebebi ise mobilyalarda kullanılan renklerin yeterince geniş olmamalarıdır. Örneğin kişilerin pembe koltuk takımlarını sıklıkla tercih ettiğini göremiyoruz. Aynı şekilde orta sehpalarda renkli opsiyonlara gittikleriyle de ne yazık ki çok sık karşılaşmıyoruz. Oysa modern tasarım dünyasında klasik renklerin dışında çok sayıda marjinal üretimin olduğunu görebiliriz. 

Salon dekorasyon önerileri kapsamında sizlere klasik renklerin dışına çıkmanızı öneriyoruz. Salonunuzu zamana uygun olarak dekore edin. Renklerle oynayarak salonunuzda canlı bir atmosfer oluşturun. 

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.