x
sadsad x
asdasd
Küçük Bir Yemek Odası İçin Mobilyalar Hangi Tarzda Olmalı?

Küçük Bir Yemek Odası İçin Mobilyalar Hangi Tarzda Olmalı?

01 Şubat 2022

Zevkinize ve tarzınıza göre dekore edilmiş, yemek odası ortamında aileniz ve sevdiklerinizle lezzetli yemekler yersiniz. Bu samimi ortamlarda sevdiklerinizle sohbet eder ve güzel anılar biriktirirsiniz.

Ailece yapılan kahvaltı ve akşam yemekleri haricinde evin bu kısımları pek kullanılmaz. Bu yüzden yemek odaları dekorasyonları daha bağımsız ve yaratıcı yapılabilir. Hatta bu alanlar küçük bir yer kaplayabilir. Küçük alanlar için herkesin rahat ve keyifli vakit geçirebileceği bir tarz yaratabilirsiniz. Peki, bu nasıl mümkündür, bundan bahsedelim.

Küçük Alanlardaki Yemek Odasının İşlevselliği

Yemek alanı için mobilya modelleri çok farklı tasarımlarla sizlerin beğenisine sunulmaktadır. Küçük bir salona takım satın almak istiyorsanız, belirli noktalara dikkat etmeniz gerekir. Veya açık bir mutfağınız varsa yine küçük bir yemek odası dizayn edebilirsiniz.

Salonunuzda kullanacağınız yemek takımları mobilyasının mutlaka salon ölçüleriyle orantılı olması gerekir. Fakat salonunuz küçükse kullanılacak yemek takımlarının doğrudan salon ile orantılı olmasına gerek yoktur. Böyle bir durumda küçük salonda kullanmanıza olanak verecek işlevsel yemek masası, sandalyeler ve konsol tercih etmelisiniz.

Açık mutfaklı salonlar günümüzde çok tercih edilmektedir. Bu tarzda, yemek takımlarının olduğu alan ayrı bir oda olarak görülmüyor. Yemek takımları ile oturma odası aynı alanda bulunmaktadır. Aynı alanda bulunan mobilyaların ve yemek takımının seçiminin doğru yapılması gerekiyor. Doğru seçenekler estetik görünüm ile işlevselliği elde etmenizi sağlar.

Vintage ve Klasik Yuvarlak Yemek Masası

Yemek takımı mobilyalarında en önemli parça masadır. Böyle bir durumda, yemek masaları yuvarlak, kare, dikdörtgen olabilir. Fakat küçük yemek odası için yuvarlak yemek masa tercih etmeniz mantıklı olacaktır. Böylece daha fazla kişinin yemek masasında oturmasını sağlarsınız.

Yuvarlak masalar herkesin eşit açıda yer almasını sağlar. Eşit mesafe ile samimi bir ortamın doğmasına vesile olursunuz. Yuvarlak masalar küçük salonlar veya alanlar için idealdir. Ayrıca vintage ve klasik bir tarza sahip yuvarlak masalar bulundukları ortama şık ve göz alıcı bir hava katacaktır. Hem tarz bakımından hem de işlevsellik bakımından küçük alanınızda güzel bir atmosfer yakalarsınız.

·Dediğimiz gibi salonunuzda küçük bir alanı yemek takımları için kullanabilirsiniz.

·Yemek takımları seçerken ortamda yeterli genişliği ve ferahlığı sağladığınızdan emin olmalısınız. Bunun için salondaki bu yemek takımını nasıl kullanacağınız önem kazanmaktadır.

·Yemek masası duvar panelleri ile vurgulanıyorsa gayet işlevsel olacaktır.

·Salonun bir köşesine konumlandırılmış yemek odasıseçebilirsiniz. Yemek masası duvara dayanacaktır. Böylece boş alan kalacaktır. Yemek masasına sarkıt lamba kullanmak masayı daha geniş ve şık gösterecektir. Yemek masasının ön plana çıkarılması önemlidir.

Hareketli Mekanizmalı Yemek Masaları

Küçük bir alan için kullanılacak yemek odalarında, genişleyen, hareket eden masa olması fonksiyonel olacaktır. Bu masalar hareketli mekanizmaları sayesinde istenildiği zaman büyür. Masa kullanılmadığı zaman küçük bir alan kaplar. Yemeğe misafir çağırdığınızda daha geniş sofralar kurmanızı sağlarlar.

Genişleyen yemek masaları farklı hareketli sisteme sahip olabiliyorlar. Bazı yemek masaları kenar kısımdan açılıyor. Bazıları orta kısımdan açılıyor. Normalde 4 kişilik yemek masası açılınca 8 kişilik olmaktadır.

Küçük yemek odası için kapanır halde olan modeller çok kullanışlıdır. Tamamen kapanan bu masalar minimal bir görünüm elde etmenizi sağlayacaktır. Ayrıca odayı geniş gösterecektir. Bu tür yemek masaları kenar kısımdan aşağı doğru kapanırlar. Açılacakları zaman kenar kısımlarından açılarak genişlerler. Yemek takımının olduğu odayı daha rahat kullanmak için ideal bir seçenek sunarlar.

Zarif Tarzda Oval Yemek Masası

Küçük oda veya salonlar için oval masa tarzında mobilyaya sahip, takımlar tercih edebilirsiniz. Oval masalar yuvarlak masalardan daha geniştir. Bu tür masalarda herkes eşit mesafede olmaz. Ama yemek odası için kullanılacak oval masa daha geniş kullanım alanı yaratır.

Evinizde sıklıkla 4 kişiden fazla oluyorsanız, oval masa tercih edebilirsiniz. Bu masalar ortamın ferah gözükmesine neden olurlar. Çünkü bulundukları yere akıcılık katarlar. Oval masalardan ince modelleri tercih ederek ortamı daha şık hale getirebilirsiniz. İnce tarzda tercih edeceğiniz oval masa ve sandalyeler bulundukları ortamın zarafetini artıracaklardır.

Köşe Koltuk Takımı İle Yemek Odası Dekorasyonu

Küçük salonlarda kullanılan yemek masası modelleri dar yerlerde şık görünüşleri ile işlevsel rol alırlar. Evinizde köşe koltuk takımları varsa, seçeceğiniz yemek takımları mobilyasıyla uyumlu bir dekorasyon yapabilirsiniz. Böylece şık yemek masasını işlevselliği ile ön plana çıkarmış olursunuz.

Yemek odası dekorasyonunda masanın şık duruşunu şık sandalyelerle pekiştirebilirsiniz. Yemek masasını doğru yere konumlandırdıktan sonra salon daha geniş gözükecektir. Yemek takımı mobilyasını cam kenarına veya takımınızı duvar kenarına konumlandırabilirsiniz. Yemek masasını duvara dayamak birkaç oturma alanından vazgeçmek olsa da görüntü olarak güzel olacaktır.

Evinizdeki insanların kullandıkları alanları hesaba katarak, yemek masasının yerine karar vermek mantıklı olacaktır. Yemek odası takımında bulunan konsol işlevsellik açısından çok işe yarayacaktır. Küçük bir salonda konsola yer bulmak zor olacaktır. Ama depolama açısından avantajlıdır. Köşe koltuğunuzun arkasına yerleştirilen konsol, yemek için kullanılan mobilyaların alanının verimli kullanılmasını sağlayacaktır.

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.